Przekonaj się ile zaoszczędzi Twoja firma użytkując kocioł na biomasę.
Znajdz producenta biomasy blisko Twojej firmy.
Pellety, brykiety, zrębki i ich właściwości energetyczne.
Pellety, brykiety, a także zrębki drzewne to prócz biokomponentów jakimi są etanol i metanol najpopularniejsze rodzaje biomasy. Dotychczas głównym surowcem, z którego były one produkowane były trociny oraz wióry drzewne będące w głównej mierze odpadami poprodukcyjnymi z linii produkcyjnych w zakładach drzewnych czy też tartakach. Wraz ze wzrostem popularności pellet, brykietów czy też zrębek drzewnych, producenci rozpoczęli ich produkcję z surowców nie będących odpadami a półproduktami dedykowanymi wyłącznie do produkcji tego uszlachetnionego paliwa.
Obecnie głównym źródłem surowca, z którego są produkowane pellety, brykiety i inne pochodne są uprawy wierzby energetycznej. Coroczny wzrost zapotrzebowania na ten typ biomasy wymusił na jej producentach dywersyfikację źródeł, co zaowocowało zwiększająca się liczbą plantacji wierzby energetycznej i innych roślin cechujących się szybki rocznym przyrostem.

Wa
rtość energetyczna (opałowa) biomasy

Współczynnik ten dla paliw stałych waha się zależnie od stopnia jego wilgotności i wynosi:
  • 6-8 GJ/t dla biomasy o wilgotności 50-60%
  • 15-17 GJ/t dla biomasy o wilgotności 10-20%
  • 19 GJ/t dla biopaliw całkowicie wysuszonych (EC BREC).

Biopaliwo

Wilgotność
%

Wartość energetyczna
MJ/kg

Gęstość
kg/m3

Zawartość popiołu

% s. m.

zrębki

20-60

6-16

150-400

0,6-1,5

pelety

7-12

16,5-17,5

650-700

0,4-1,0

słoma żółta

10-20

14,3

90-165

4,0

słoma szara

10-20

15,2

90-165

3,0

drewno kawałkowe

20-30

11-22

380-640

0,6-1,5

kora

55-65

18,5-20

250-350

1-3



Drewno kawałkowe to:

  • pozostałość (ok. 2%) drewna konstrukcyjnego, przycinanego na wymiar, bądź też
  • odpad z produkcji przycinanych na wymiar półwyrobów (np. fryzów), lub
  • materiał nie spełniający norm półwyrobu (stanowi nawet do 50% przerabianego drewna)
  • jego wartość opałowa wynosi 11-22 MJ/kg, wilgotność – 20-30%, a zawartość popiołu 0,6-1,5% suchej masy
  • zawiera minimalne ilości kory
Trociny stanowią około 10% drewna przerabianego w tartakach. Są także produktem ubocznym skrawania, frezowania itp. w zakładach bardziej zaawansowanej obróbki drewna. Oczyszczone z drewna kawałkowego stanowią cenne paliwo i mogą być wykorzystywane w kotłowniach. Poziom wilgotności trocin jest zróżnicowany i waha się od 6-10% do 45-65% dla trocin z niedawno ściętego drzewa. Przy wilgotności 5-15% zawartość popiołu wynosi mniej niż 0,5%. Wady trocin to trudności związane z magazynowaniem, skłonność do zaparzania (trociny bukowe) i podatność na zawilgocenia. Z uwagi na te słabe punkty trociny powinny być spalane w pierwszej kolejności.

Wióry są, podobnie jak trociny, produktem ubocznym przemysłu drzewnego, powstającym podczas skrawania i frezowania. Cechą charakterystyczną wiórów jest niska wilgotność (5-15%). Zawierają niewielką ilość zanieczyszczeń.

Zrębki drzewne to rozdrobnione drewno w postaci długich na 5-50 mm ścinków o nieregularnych kształtach. Są produkowane:
  • podczas pierwszego trzebienia drzewostanów, wierzchołków i innych pozostałości po wyrębach,
  • podczas obrabiania kłód w tartakach,
  • na szyborosnących plantacjach wierzby,
  • z odpadów drzewnych w dużych zakładach przetwarzających drewno.
Wartość opałowa zrębków wynosi 6-16 MJ/kg, wilgotność 20-60%, a zawartość popiołu, którą zwiększa ewentualne zanieczyszczenie kamieniami, glebą i piachem stanowi od 0,6 do 1,5% suchej masy. Zrębki są doskonałym paliwem dla kotłów, wykorzystuje się je również do produkcji płyt wiórowych i jako topnik w hutnictwie. Wadą tego paliwa jest wrażliwość na zmiany wilgotności powietrza i podatność na choroby grzybowe. Długo magazynowane zrębki powinny być co jakiś czas przewracane.

Kora to wartościowy pod względem energetycznym odpad przemysłu drzewnego, stanowiący od 10 do 15% masy pozyskiwanego drewna. Jej wartość opałowa wynosi 18,5-20 MJ/kg, wilgotność 55-65%, a zawartość popiołu, który ma tendencję do żużlowania stanowi 1-3% suchej masy. Część kory zostaje podczas obróbki drewna przetworzona na trociny. Korę przed podaniem do kotła z podajnikiem ślimakowym należy poddać zrębkowaniu w rębaku z górnym zasypem, zrębkowanie kory przebiega jednak szybko i pochłania niewielkie ilości energii.

Paliwo uszlachetnione, czyli brykiet i pelety cechuje się wysoką wartością opałową, za którą odpowiada niska wilgotność i małą objętością, związaną z dużym ciężarem właściwym. Zaletą brykietu i pelet to ich jednolita wielkość, ułatwiająca wykorzystanie.


Źródło: Artykuł opracowany w oparciu o informacje zawarte na stronie http://www.biomasa.org/

 

drukuj
wstecz
gora